Staff

Full Staff List

Head of School

Headmistress:

Mrs K J Raven

Deputy Heads:

Mrs C Tipping

Mrs D Forder

Assistant Headteachers:

Miss C Nicholson, 

Mrs Hodgson,

Mr G Rutter, 

Mrs A Hart

Acting Assistant Headteachers

Miss E Mensah,

Miss A Singer, 

English

Miss D Allwood,

Head of Faculty, KS5 Literacy Co-ordinator

Ms L Davies, 

Second in Faculty;  KS5 Language Co-ordinator

Mrs S Baker,

Year Co-ordinator

Miss J Wallace, 

Mrs N Nelson

KS3 Coordinator

Part Time

Mrs D Dunkley,

Year Coordinator, Head of House

Ms E James, 

UCAS Consultant

Mr T Molyneux,

Miss M Stewart, 

Head of Drama

Mr G Rutter, 

Assistant Headteacher

Miss C Wilson, 

Miss E West (SDS)

 

Mathematics

Mr R Dawkins,

Head of Faculty (Until Dec 19)

Ms M Hing-Bekoe, 

Head of Faculty

Ms M Grigorova-Bankova, 

Dr R Kumar 

Numeracy Co-ordinator, KS3 Co-ordinator

Mr K Tavares, 

ICT Mathematics Co-ordinator; KS5 Co-ordinator

Mrs A Tutt, 

Second in Faculty, KS3 Co-ordinator

Miss E Thompson,

 

Mrs K Nish

Mrs L Ramesh, BSc, QTS

P P Raising Achievement Coordinator for Maths

Joint Year Co-ordinator

Science

Mrs N Searle  Head of Faculty, Head of Biology
Mr S Bokth  Second in Faculty, Head of Chemistry
Mrs K Erengwa  Head of Physics
Mrs S Aldworth  KS3 Co-ordinator
Miss G Knell   
Mrs S Kay Primary/Secondary Transition Manager
Mrs C Lewington   
Ms C Nicholson  Assistant Headteacher
Mrs L Shimmin Director Of Study Years 7,8 & 9, PP Assistant
Miss A-R Webster  Assistant Year Co-ordinator

Miss L Matcham ​

 
Mrs N Ghafoor   

 

Expressive Arts

Miss G Young, 

Head of Faculty

Miss L Lowing, 

Second in Faculty

Mrs M Cornwell, 

Year Co-ordinator, Joint Head of PE

Miss C Mackintosh, 

D of E Co-ordinator

Miss C McRoberts, 

Teacher i/c Dance, Joint Head of PE

Ms S Pilkington,

Year Coordinator

Miss L Watts, 

Teacher i/c KS4-5 Photography, Year Co-ordinator

Miss R Gentry (SDS)  

Humanities

Mrs J Chappells, 

Head of Faculty, International Co-ordinator

Ms E Tellick, 

Second in Faculty; Head of Geography

Mrs H Burbeck, 

Head of History

Mrs L Buteux, 

Assistant Designated Safeguarding Lead

Miss L Cohen, 

 Head of R S

Miss M Davis, 

Director of Studies Sixth Form

Mrs J Holdaway

 

Mrs A Hart,

Assistant Headteacher

Miss S Pryce 

Teacher of History

Miss A Singer, 

 

Mrs L Webb, 

Director of Studies Yr10+11, Acting Assistant Headteacher

Mrs S Mills   
Miss V Kehinde   

Social Communications

Miss E Mensah, 

Acting Assistant Headteacher, Head of Faculty

Mrs D Forder, 

Deputy Headteacher

Mr R Mercuri, 

Teacher i/c Spanish

Mrs A Hodgson, 

Assistant Headteacher, Designated Safeguarding Lead

Ms L Pascoe 

EPQ Co-ordinator

Mrs C Tipping

Senior Deputy Headteacher

Ms S Hau

Second in Faculty, Teacher in charge of French

Miss A Beaumont 

 

Mrs O Vipie   

Technology

Mr B Turan

Head of Faculty,  Enhancement Days Co-ordinator

Miss C Hosken, 

Teacher i/c Food Technology

Ms H Robinson,

Head of Computer Science, STEM Co-ordinator

Mr C Viljoen, 

Head of Eliot House, Careers Co-ordinator

Teaching Assistants

Mrs S Beevers

EAL Assistant

Mrs C Bushell

 

Mrs S Davison

 

Mr R Graham, 

Assistant Duke of Edinburgh Co-ordinator, Health & Safety Co-ordinator

Miss M Herschell 

 

Miss Z Kacie-Malone

 

Mrs M Kehoe, HLTA

Literacy Assistant

Mrs D Philpott, 

 

Mrs B Hanson-Williams

 

Miss E Ward

 

Educational Support Staff

Miss R Atkins

Post 16 Support Officer

Mrs T Axford

Administration Officer: Student Reception

Mr T Bevan

Family Liaison Officer

Mrs A Brook

Administrative Systems Co-ordinator

Mrs K Broughton

Senior Exams Officer

Mrs L Burke

Pastoral Support Officer

Mrs S Clark

Attendance Support Advisor

Mrs L Clerck

Administrator

Mrs A Daniel

Assistant Attendance Officer

Mrs L Day

School Business Manager

Mrs H Flagg

Finance Officer

Mrs L Marsh

Senior Administrator

Mrs V Howard

Office Manager; Admissions Secretary

Mrs S Johnston

Data Protection Officer

Mrs J Lord

Inclusion Officer

Mrs A Mclean

Joint Year 7 Co-ordinator, Pastoral Support Manager, Head of House

Mr D Meeks, 

New Technologies Resources Director

Mrs D O’Connor

Pastoral Support Officer

Mrs K Punnett

Manager of LRC

Mrs S Rahman

Attendance Support Assistant Years 7-11

Ms I Russell

Headteacher’s PA; Human Resources Officer

Ms C Staples

SEND Manager

Miss S Stapley

Senior Data Manager

Mr R Viner

Media Resources Officer

Miss J Walker

Safeguarding Officer

Mrs J Wallace

Catering Assistant

Mrs L McMahon Clerk to the Governing Body

Clerk to the Governing Body

Cover Supervisors

Mrs M Fisher

Mrs J Godly

Miss J Harding (Cover Manager p/t)

Mr S Sassoon

Mr A Shaw

Site Management

Mr M Binmore

Premises Manager

Mr P Churcher

Lettings Caretaker

Mr G Goddard

Caretaker

Mr C Ingram

Senior Caretaker

Mr D Roxburgh

Groundsman/Caretaker

Mr T Sullivan

Assistant Caretaker

Technicians

Mr M Robinson

Network Manager

Mr M Ali 1st Line IT Technician

Mr E Barbosa

Laboratory Technician

Miss A Frampton

Mrs H Siddique

Laboratory Technician

Senior Laboratory Technician

Miss T King

Food/Art Technician

Mrs L Lyons

Senior Laboratory (Chemistry) Technician

Midday Supervisor

Mrs N Rickwood (Senior)

Bromley Schools’ Collegiate

Mr D Boyle

Training Manager

Mrs A Brady

Finance Officer

Mrs A Hargreaves

Part-time Administrative Officer

Mrs G Kendall

Administration Co-ordinator

Miss K Johnson

Part-time Administrative Assistant

Peripatetic Music Teachers

Peripatetic Music Teachers

  • Piano - Mr Steve Barnes
  • Keyboard & Piano - Mr Mark Ingleby
  • Singing - Ms Anna Whyte
  • Guitar - Mr Chris Dixon
  • Woodwind (Flute, Clarinet, Saxophone) - Mr Chris Wilkes
  • Violin - Dr Ivor Bonnicci
  • Brass (Cornet, Trumpet, Trombone) - Ms Michaela Tarlton
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×